Prelekcje i spotkania

Tomasz Owsiany - laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów za rok 2015 za wyprawę "Pod ciemną skórą Filipin", wyróżnioną także w kategorii Podróże. Autor książki "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz "Pod ciemną skórą Filipin”, której premiera odbędzie się w październiku 2017.

W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy Tomasz poznawał Filipiny. Odwiedził sześć plemion, nawiązując z nimi bliskie więzi. Uczestniczył w ich codziennym życiu i  w ceremoniach, wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. 
 
Michał Cessanis - zastępca redaktora naczelnego National Geographic Traveler, autor książki „Opowieści z pięciu stron świata” i redaktor naczelny portalu NaWalizkach.com.pl. Podczas swoich podróży odwiedził prawie wszystkie kontynenty. Do zdobycia została mu Antarktyda. Uwielbia Azję, zwłaszcza Sri Lankę, gdzie spotkał najsympatyczniejszych ludzi na świecie. Wraca tam regularnie, by popróbować lokalnej kuchni, wziąć udział w miejscowych obrzędach i festiwalach i by wykąpać się w Oceanie Indyjskim.
 
Arkady Paweł Fiedler - wnuk wybitnego pisarza i podróżnika. Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, pisarz, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego PoDrodze. 2009 r. - Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r. - Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), 2016 r. - Maluchem przez Azję. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Po 11 latach rzucił karierę korporacyjną, aby oddać się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów.
 
Anna i Marcin Szymczakowie - ich przygoda podróżnicza zaczęła się już w czasach studenckich, kiedy zorganizowali wspólnie kilka trekkingowych wypraw w Andy, Ałtaj, Tien Szan, góry Elburs czy Alpy Japońskie, Himalaje i Pamir. Wtedy też zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Dotarli na „Dach Świata” i pod świętą górę Kailasz dość nietypowo, z Kaszgaru. Gdy osiem lat temu urodziła im się córka Iga, zaczęli podróżować we trójkę. Razem zwiedzili świat od Nowej Zelandii przez Japonię, Chiny, Oman, Armenię, Gruzję, Europę po Maroko. Od dwóch lat podróżują już we czwórkę – z synkiem Jasiem – i zdążyli już odwiedzić Sardynię, Iran, Gruzję, Emiraty Arabskie i Namibię. 
 
Anna Jaklewicz - podróżniczka i archeolożka. Autorka książek "Indonezja. Po drugiej stronie raju" i "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta". Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała jej najnowsza książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku. 
 
Anna i Krzysztof Kobusowie – podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Są autorami zdjęć do blisko 30 albumów, ponadto ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki. Od kiedy ich rodzina powiększyła się, podróżują z dziećmi. Są autorami serii „Podróżowników” - kreatywnych przewodników i pamiętników dla dzieci. Efektem ich licznych doświadczeń zebranych podczas podróży było stworzenie portalu Małego Podróżnika.
 
Krzysztof Wielicki piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W 1980 wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Jako pierwszy na świecie wszedł zimą także na Kanczendzongę (1986) i Lhotse (1988). Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia. Było to pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Na Dhaulagiri i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Samotnie zdobył także szczyt Gaszerbruma II i Nanga Parbat. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Szczyt, zwany Filarem Północnym, zdobył z dwoma włoskimi alpinistami podczas czwartej ekspedycji.
W 2000 roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, został uhonorowany nagrodą Explorer przyznawanej „Tym, którzy mają odwagę odkrywać”. W 2001 roku The Explorers Club nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżową Lowell Thomas Award. 
 
Marcin Stencel –  przez ponad rok razem z żoną Kariną włóczyli się po Ameryce Południowej, przez cztery miesiące wędrowali po Himalajach Indii i Nepalu, a ostatnio podróżują w składzie poszerzonym o Antosia i Nadzieję, z którymi odwiedzili już Kaukaz, Azję Centralną i Iran. Marcin z Kariną organizują także Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze "Wyjdź w Świat".
 
Michał Ilczuk - w pierwszą podróż autostopem do Madrytu wybrał się ze znajomymi jeszcze w liceum. Od tego czasu co roku organizuje wyjazdy w coraz dalsze zakątki globu. Do tej pory odwiedził 35 państw, mieszkał i studiował w Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W Korei spędził pół roku, przemierzał kraj autostopem i pochłaniał tony kimczi. 
 
Jakub Rybicki –  z wykształcenia wschodoznawca i socjolog, z pasji i zawodu fotograf, laureat licznych konkursów fotograficznych, m.in. najbardziej prestiżowego światowego konkursu fotografii podróżniczej Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik portali Wirtualna Polska, Onet, Peron4 i magazynów Podróże, National Geoghraphic Traveler, Rowertour, Bikeboard. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 50 krajów.